Biblioteka ANS w Tarnowie jest uczestnikiem systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych prowadzonej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie.

Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.
To dostęp do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA dla publikacji chronionych prawem autorskim:

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni multimedialnej.
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje upoważniony do tego bibliotekarz.
  • Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe (znaki alfanumeryczne oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu, staje się ona dostępna dla pozostałych użytkowników.
  • Rezerwacji publikacji można dokonać poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni.
  • Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Podręczniku czytelnika oraz w zakładce Najczęściej zadawane pytania.na stronie ACADEMIKI

Uwaga! Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.

Terminal systemu ACADEMICA dostępny jest w Czytelni multimedialnej, sala B136, w godzinach otwarcia czytelni.

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

Oświadczenie użytkownika biblioteki PWSZ w Tarnowie